Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Ozone capacity | 100 mg/hr |
| Application | Wastewater |
| Cooling type | Water cooled |
| Type | Ozone Generator |
| Usage/Application | STP |
| Power consumption | 3 kW |
| Ozone Output | 150 |
| Feed Gas | External Oxygen 20lpm |
| Ozone Concentration | 7.8% at <25 deg cel |
| Automation | Manual |
| Material | Metal |
| Cooling Method | Water cooled |
| Power Source | Electrical |
| Voltage | 230VAC |
| Weight | 165kg |
| Oxygen Flow Rate | 20lpm |
| Input Voltage | 230VAC |
| Warranty | One year manufacturer warranty |
| Cooling Water Requirement [M/H] | 1m3/hr |
| Air Pressure | 25PSIg |
| Current Uptake Max | 6A |
| Current Uptake Min | 5A |
| Electrode | MOC: SS316L high barrier quartz tube |
| Frequency | 50HZ |
| Height Mm | 1500mm |
| Max Operating Pressure Bar | 1kg |
| Operating Temperature Degree C | 50 deg cel |
| Protection | high Voltage, current and High temperature protection |
| Volume H W D Mm | 1500X1000X450 |
| Width Mm | 1000mm |
| Power | 2.5Kw |
| External Shut Down | Emergency Stop |
| Feature | Inbuilt Control panel for entire system |
| Color | Gray with white |
| Country of Origin | Made in India |
This is a complete ozone system contains below products
*ozone Generator MOC: MS;
Water cooled
*Oxygen Concentrator 10Lpm
*SS304 Mounting Stand
*Mixing Pump SS304 3ph 4m3/hr 50MH
*Servo Stabilizer 5KVA
*Venturi Injector with NRV
*Static Mixer SS304
*Teflon Tubing’s
Additional Information: