Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | upto 100 mg/h |
| Type of Filter | Activated Carbon Filter |
| Coverage Area | Air Purifier |
| Usage | for Industrial |
| Type | Ozone Generator |
| Usage/Application | Drinking Water |
| Filter Type | Activated Carbon |
| Ozone Output | 0 100g/hr |
| Feed Gas | Inbuilt Compressor / External Oxygen |
| Product Dimension | Different types depend on capacity |
| Automation | Manual |
| Cooling Method | Air / Water |
| Power Source | Electrical |
| Weight | 12 - 150Kg |
| Oxygen Flow Rate | 0 - 100LPM |
| Input Voltage | 230VAC |
| Warranty | One Year Manufacturer warranty |
| Airflow | 25Psig |
| Ozone Concentration | 7.8% at <25 Deg cel |
| Material | ALL |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Electrode | MOC: SS316 with High barrier quartz tube |
| Height Mm | 100 - 720mm |
| Max Operating Pressure Bar | 1kg |
| Operating Temperature Degree C | 28 deg cel |
| Protection | High Voltage, current and High temprature |
| I Deal In | New Only |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Ozone capacity | 10 g/hr |
| Application | Drinking water |
| Cooling type | Air cooled |
| Power consumption | 200 W |
| Ozone concentration | 10 g/m3 |
| Capacity | 100 mg/h |
| Type | Ozonizer |
| Usage/Application | Swimming Pool |
| Feed Gas | External oxygen |
| Ozone Output | 10g/hr |
| Material | FRP |
| Automation grade | Manual |
| Mounting | Wall mounted |
| Country of Origin | Made in India |