Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| RO Capacity | 150 Liter/hour |
| Ozone Generating Capacity | 1000 m3/hour |
| Type | Ozone Generator |
| Usage/Application | STP |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| RO Membrane Type | Thin-Flim Composite (TFC) |
| Media | Anthracite + Support Bed |
| Ozone Output | 0 - 100g/hr |
| Feed Gas | Oxygen |
| Product Dimension | H:1300; W:850; L:450 (All in mm) |
| Automation | Semi Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Cooling Method | Chilled water |
| Power Source | Electrical |
| Voltage | 180 V |
| Weight | 78kg |
| Oxygen Flow Rate | 15lpm |
| Input Voltage | 440VAC |
| Warranty | One year |
| Airflow | 15LPM |
| Ozone Concentration | 7.8% |
| Cooling Water Requirement [M/H] | 1 m3/hr |
| Air Pressure | 25psig |
| Current Uptake Max | 5A |
| Current Uptake Min | 4A |
| Dosage Per Component I H | 1ppm |
| Dosing Pump C S W | 1.5HP SS304 special grade |
| Electrode | SS316 with High barrier quartz tube |
| Frequency | 60 Hz |
| Height Mm | 720mm |
| Max Operating Pressure Bar | 1 |
| Max Stroke Frequency Str H | 50Hz |
| Max Suction Level Dosing Pump M Wg | 100LPM |
| Operating Temperature Degree C | 28 deg cel |
| Protection | High Voltage, High Current, High Temprature |
| Volume H W D Mm | 1300X850X450 |
| Width Mm | 850 |
| Power | 3KW |
| External Shut Down | Emergency Stop |
| Color | Gray with white |
| Country of Origin | Made in India |
| Feed Oxygen in LPM | 15 LPM |
| Cooling Type | High speed DC Cooling system and Chilled water cooling system |
| Adjustable Ozone Output | Yes ( 0 - 100g/hr) |
| Control Panel | Inbuilt Control Panel in the Top |
| Feature | Manual / Automatic |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Ozone Generating Capacity | 1000 m3/hour |
| Type | Ozonizer |
| Usage/Application | Medical and laboratory applications |
| Ozone Output | 0 - 5g/hr |
| Feed Gas | Inbuilt Compressor and External Oxygen |
| Product Dimension | 350X150X300 |
| Automation | Semi Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Cooling Method | Air |
| Power Source | Electrical |
| Voltage | 230 V |
| Weight | 4.2Kg |
| Oxygen Flow Rate | 10lpm Max |
| Input Voltage | 230VAC |
| Warranty | One Year |
| Airflow | 10LPM |
| Ozone Concentration | 7.8% |
| Cooling Water Requirement [M/H] | No |
| Air Pressure | 25PSIg |
| Current Uptake Max | 2A |
| Current Uptake Min | 1A |
| Electrode | MOC; SS316 with high barrier quartz tube; Air cooled |
| Frequency | 50Hz |
| Height Mm | 150mm |
| Max Operating Pressure Bar | 25PSIg |
| Protection | High Voltage,Current and High Temperature Protection |
| Volume H W D Mm | 350X300X150 |
| Width Mm | 350 |
| Power | 150W |
| I Deal In | New Only |
| Color | Slver |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | WAPOZONE |
Additional Information:
Product Details:
| Ozone Generating Capacity | 500 m3/hour |
| Type | Ozone Generator |
| Automation | Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
Product Details:
| Ozone Generating Capacity | 5000 m3/hour |
| Type | Ozone Generator |
| Usage/Application | STP |
| Automation | Manual |
| Material | Stainless Steel |
| Power Source | Electrical |
| Frequency | 50Hz |
| Power | 150W |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type | Ozone Generator |
| Usage/Application | STP |
| Ozone Output | 50g/hr |
| Feed Gas | External Oxygen 10lpm |
| Product Dimension | 630X420X270 |
| Automation | Manual |
| Material | FRP |
| Cooling Method | Chilled Water |
| Power Source | Electrical |
| Voltage | 230VAC |
| Weight | 28kg |
| Oxygen Flow Rate | 10lpm |
| Input Voltage | 230VAC |
| Warranty | One year manufacturer warranty |
| Airflow | 10LPM |
| Ozone Concentration | 7.8% at <25 Deg celcious |
| Cooling Water Requirement [M/H] | 1m3/hr |
| Air Pressure | 25psig |
| Current Uptake Max | 3A |
| Current Uptake Min | 2A |
| Electrode | MOC: SS316L with High barrier quartz tube |
| Frequency | 50Hz |
| Height Mm | 360mm |
| Max Operating Pressure Bar | 1kg |
| Operating Temperature Degree C | 28 Deg cel |
| Protection | High Voltage, Current and high temperature protection |
| Volume H W D Mm | 630X420X270 |
| Width Mm | 420mm |
| Power | 1.2Kw |
| External Shut Down | Emergency Stop |
| I Deal In | New Only |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
This is a complete ozone system contains below products
*ozone Generator 50g/hr
MOC: FRP;
Cooling Type:Water cooled
*Oxygen Concentrator 10Lpm
*SS304 Mounting Stand
*Mixing Pump SS304 3ph 4m3/hr 50MH
*Venturi Injector with NRV
*Static Mixer SS304
*Teflon Tubing’s
Additional Information:
Product Details:
| Ozone Generating Capacity | 3000 m3/hour |
| Type | Ozone Generator |
| Usage/Application | STP |
| Ozone Output | 60g/hr |
| Feed Gas | External Oxygen |
| Product Dimension | 1200x700x350 |
| Automation | Manual |
| Material | Metal |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Power Source | Electrical |
| Voltage | 230 V |
| Weight | 65 kg |
| Warranty | One Year |
| Ozone Concentration | l |
| Frequency | 50 Hz |
| Height Mm | 720 mm |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 1000 LPH |
| Plant Capacity | 1000 LPH |
| Water Source Type | Borewell Water |
| Treatment Stages | Secondary Treatment |
| I Deal In | New Only |
| Deliver Type | PAN India |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: